Jesteś tu:
Zwierzęta w Radomiu > Porady lekarza weterynarii > Choroby psów > Choroby jamy ustnej
A- A A+

Porady lekarza weterynarii - Choroby psów

Choroby jamy ustnej to częsty problem , który dotyka zarówno psy jak i koty. Niestety bywa on bagatelizowany przez właścicieli , co stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Dlaczego? Organizm zwierzęcia stanowi całość. Procesy zapalne ograniczone nawet tylko do jamy ustnej, mają duży wpływ na ogólny stan zdrowia czworonoga. Jeżeli pies ma zapalenie dziąseł to nie można o nim powiedzieć, że jest zdrowy. W jego organizmie toczy się bowiem proces zapalny.

Geneza

Na powierzchni zębów znajduje się tzw. płytka bakteryjna. Jak sama nazwa wskazuje składa się ona z bakterii, resztek pokarmu, złuszczonych komórek nabłonka dziąseł oraz ze śliny. Z czasem ulega ona mineralizacji i powstaje kamień nazębny, który ułatwia przyleganie kolejnych bakterii do powierzchni zębów. Bakterie produkują kwasy odpowiedzialne za demineralizację szkliwa jak również toksyny i enzymy, które doprowadzają do uszkodzenia tkanek na terenie jamy ustnej. Początkowo proces zapalny obejmuje brzeg dziąseł, a później tkanki głębiej leżące. Dziąsła stają się rozpulchnione, krwawią, dochodzi do rozchwiania i wypadania zębów. Co więcej, bakterie mogą drogą naczyń krwionośnych przenosić się do innych narządów wewnętrznych, tworząc tzw. ropnie przerzutowe np. w nerkach, płucach, lub powodować stany zapalne skóry, błon śluzowych i zakażenia ran jeżeli zwierzęta wylizują sierść.

Objawy

Należy zaznaczyć, że czujne oko właściciela potrafi wychwycić wszelkie odstępstwa od normy już na wczesnym etapie choroby. Wtedy szybka interwencja lekarza weterynarii umożliwia pełny powrót do zdrowia lub zahamowanie procesu zapalnego. Jakie są niepokojące objawy? Po pierwsze nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, osad na zębach, zaczerwienienie dziąseł, ślinotok lub ropna, krwista ślina, rozluźnienie i bolesność zębów, czasami brak apetytu. Oczywiście nie wszystkie te objawy muszą wystąpić jednocześnie, mogą być słabiej lub mocniej wyrażone, ale bezwzględnie wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.

Zapobieganie

Wiadomo, że ciężkie, szybko postępujące zapalenie dziąseł pojawia się już w młodym wieku szczególnie u psów ras małych i miniaturowych, dlatego trzeba często kontrolować stan jamy ustnej podczas rutynowych wizyt u lekarza weterynarii. Osadzaniu kamienia sprzyja karmienie karmą mokrą, zaś podawanie karmy suchej sprzyja samooczyszczaniu zębów. Bardzo ważne jest również szczotkowanie zębów naszym czworonogom. Na rynku weterynaryjnym dostępnych jest wiele past d, płynów do podawania z wodą do picia, przekąsek , które zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Nie wolno stosować preparatów przeznaczonych dla ludzi! Maja one zbyt dużą zawartość fluoru i mogą wywoływać groźne dla życia zwierząt zatrucia tym pierwiastkiem.

Jeżeli Wasz pupil ma wyżej opisane dolegliwości nie zwlekajcie z wizytą u lekarza weterynarii. Pamiętajmy zwierzęta cierpią.

 

Wróć

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu