Porady lekarza weterynarii - Choroby psów

Babeszjoza jest zakaźną chorobą wywoływaną przez pierwotniaki ( najczęściej Babesia canis), które przenoszone są przez kleszcze. Kleszcze zasiedlają nie tylko lasy, ale również łąki, polany i...osiedlowe trawniki. W czasie kiedy pies przebywa na spacerze i beztrosko buszuje w krzakach jest narażony na atak pasożyta. Jeżeli zarażony pierwotniakiem kleszcz ukąsi psa, u czworonoga dojdzie do rozwoju choroby.

Pasożyt po wniknięciu do krwi  namnaża się w erytrocytach, doprowadzając do ich mechanicznego uszkodzenia. Poza tym organizm zwierzęcia uruchamia procesy obronne, które również mogą prowadzić do niszczenia erytrocytów co w konsekwencji objawia się anemią.  Przebieg choroby jest ciężki, ponieważ dochodzi do uszkodzenia wielu narządów zwłaszcza nerek i wątroby. Jeżeli choroba rozpoznana jest zbyt późno może okazać się śmiertelna.

Co powinno zaniepokoić właściciela psa?

- osowiałość, apatia, niechęć do zabawy

- zmniejszenie/brak apetytu

-wysoka gorączka

-brunatny kolor moczu

-wymioty

Niestety czasami jedynym objawem jest osłabienie!

Jeżeli zachowanie psa odbiega od normy zawsze warto zgłosić się do lekarza weterynarii w celu wykonania badania klinicznego. W trakcie wizyty może okazać  się, że podejrzenie wystąpienia babeszjozy jest uzasadnione. Do postawienia diagnozy, określenia rokowania i wdrożenia odpowiedniego leczenia potrzebne będzie wykonanie badań dodatkowych, np. rozmazu krwi, morfologii czy badania biochemicznego. Na podstawie ich wyników lekarz weterynarii zadecyduje o dalszym postępowaniu. Zazwyczaj leczenie jest długotrwałe i kosztowne, dlatego ważna jest profilaktyka!!! Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zapobiegających inwazji kleszczy u zwierząt a lekarz weterynarii pomoże dobrać środek odpowiedni dla każdego pacjenta.

Wróć

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu