Babeszjoza jest zakaźną chorobą wywoływaną przez pierwotniaki ( najczęściej Babesia canis), które przenoszone są przez kleszcze. Kleszcze zasiedlają nie tylko lasy, ale również łąki, polany i...osiedlowe trawniki. W czasie kiedy pies przebywa na spacerze i beztrosko buszuje w krzakach jest narażony na atak pasożyta. Jeżeli zarażony pierwotniakiem kleszcz ukąsi psa, u czworonoga dojdzie do rozwoju choroby.
Pasożyt po wniknięciu do krwi namnaża się w erytrocytach, doprowadzając do ich mechanicznego uszkodzenia. Poza tym organizm zwierzęcia uruchamia procesy obronne, które również mogą prowadzić do niszczenia erytrocytów co w konsekwencji objawia się anemią. Przebieg choroby jest ciężki, ponieważ dochodzi do uszkodzenia wielu narządów zwłaszcza nerek i wątroby. Jeżeli choroba rozpoznana jest zbyt późno może okazać się śmiertelna.
Co powinno zaniepokoić właściciela psa?
- osowiałość, apatia, niechęć do zabawy
- zmniejszenie/brak apetytu
-wysoka gorączka
-brunatny kolor moczu
-wymioty
Niestety czasami jedynym objawem jest osłabienie!
Jeżeli zachowanie psa odbiega od normy zawsze warto zgłosić się do lekarza weterynarii w celu wykonania badania klinicznego. W trakcie wizyty może okazać się, że podejrzenie wystąpienia babeszjozy jest uzasadnione. Do postawienia diagnozy, określenia rokowania i wdrożenia odpowiedniego leczenia potrzebne będzie wykonanie badań dodatkowych, np. rozmazu krwi, morfologii czy badania biochemicznego. Na podstawie ich wyników lekarz weterynarii zadecyduje o dalszym postępowaniu. Zazwyczaj leczenie jest długotrwałe i kosztowne, dlatego ważna jest profilaktyka!!! Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zapobiegających inwazji kleszczy u zwierząt a lekarz weterynarii pomoże dobrać środek odpowiedni dla każdego pacjenta.