Jesteś tu:
Zwierzęta w Radomiu > Gdy pogryzie zwierzę
A- A A+

Gdy pogryzie zwierzę

Pogryzł mnie pies, co robić?

Każde pogryzienie przez nieznane w tym dzikie zwierzę powinno zostać skonsultowane z lekarzem do którego należy zgłosić się  jak najwcześniej od zdarzenia.

Jeżeli to możliwe, ranę należy jak najszybciej  zdezynfekować lub przynajmniej dokładnie przemyć woda z mydłem, a gdy rana przestanie krwawić, założyć jałowy opatrunek.

W Radomiu, po pomoc możemy zgłosić się całodobowo do Izby Przyjęć Oddziału Obserwacyjno Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Tochtermana tel. 48 361 52 20, lub do lekarza pierwszego kontaktu.

To lekarz, w zależności od okoliczności pogryzienia, w porozumieniu z Sanepidem oraz Powiatowym Lekarzem Weterynarii podejmie decyzję o dalszym postępowaniu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia, uwzględniającego profilaktykę wścieklizny oraz innych powikłań, jakie mogą nastąpić po pogryzieniu człowieka przez zwierzę, np. tężcowi, zapaleniu szpiku i kości, zapaleniu stawów,   posocznicy, zgorzeli gazowej itp.

Bezwzględnym wskazaniem do szczepień jest pogryzienie przez bezpańskiego psa czy kota, dlatego w pierwszej kolejności koniecznym jest ustalenie, czy zwierzę ma właściciela.

Jeżeli uda się nam go ustalić, powinien on okazać nam aktualne zaświadczenie o zaszczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Ponadto, należy go poinformować o obowiązku poddania psa obserwacji weterynaryjnej w kierunku wścieklizny, nawet jeżeli zwierzę jest zdrowe i ma aktualne szczepienie.  Obserwacja ta polega na badaniu lekarskim zwierzęcia w dniu zdarzenia i w razie potrzeby w 5, 10 i 15 dniu od pokąsania. Obserwacji dokonuje się w gabinecie lekarskim lub w miejscu przebywania zwierzęcia. Po zakończeniu obserwacji lekarz weterynarii wystawia zaświadczenie o wyniku obserwacji.

Weterynarz może także zażądać w każdej chwili przeprowadzenia obserwacji stacjonarnej czworonoga, trwającej nawet do 3 miesięcy.

Jeśli właściciel zwierzęcia, które było sprawcą pogryzienia nie chce okazać dokumentu lub dobrowolnie poddać zwierzę obserwacji weterynaryjnej należy wezwać na pomoc straż miejską albo policję lub skontaktować się bezpośrednio z powiatowym lekarzem weterynarii. W przypadku braku zaświadczenia o aktualnym szczepieniu, zwierzę powinno  być jak najszybciej  zbadane przez lekarza weterynarii, ponieważ od wyników badania zależy dalsze postępowanie.

Właściciel zwierzęcia może zostać przymuszony do poddania swojego psa obserwacji w kierunku wścieklizny decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii z nadanym  rygorem natychmiastowej wykonalności. Niepodporządkowanie się takiej decyzji jest przestępstwem i grozi karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Gdy okaże się, że zwierzę jest chore na wściekliznę, pacjentowi od razu podaje się zastrzyk.

Szczepienia trzeba rozpocząć w ciągu 10 dni od ugryzienia (lub innego niebezpiecznego kontaktu ze zwierzęciem). Szczepionki (w ilości 5 szt.) są bezbolesne, rozłożone w czasie do 28 dnia po pokąsaniu i podawane domięśniowo, w rękę. W Radomiu, szczepienia prowadzi Poradnia Chorób Zakaźnych przy ul. Tochtermana 1 tel. 48 361 51 00

Sytuacja komplikuje się, gdy pogryzie nas pies bezdomny. Jeżeli potrafimy zwierzę  zlokalizować, należy powiadomić Straż Miejską, która psa złapie i  przekaże do schroniska, gdzie pod okiem lekarza weterynarii zostanie poddany obserwacji.

Wścieklizna – co to za choroba?

Wścieklizna jest naprawdę bardzo groźną chorobą zakaźną, a do tego śmiertelną.

Przyczyną wścieklizny jest wirus, który przenosi się ze śliną zwierząt dzikich lub domowych na człowieka. Nosicielami wirusa mogą być psy, wilki, lisy, kojoty,  nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty.

Okres inkubacji trwa 3-8 tygodni (lub dłużej). Po tym czasie  pojawiają się objawy: bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia, następnie porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt.

Jednak w chwili pojawienia się objawów zwykle jest już zbyt późno na pomoc. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze poinformowanie lekarza o fakcie pokąsania, oplucia lub zadrapania przez zwierzę, co do którego nie ma pewności, że nie jest zakażone wirusem lub chore.

WAŻNE

Spacerując po lesie nie podchodź do zwierząt!

Lepiej też nie podchodzić do bezpańskich psów i kotów, na pewno nie wolno ich dotykać. Podejrzane są zwierzęta, które zachowują się niezgodnie ze swoim instynktem, np. same się zbliżają, zamiast na twój widok uciekać. Nawet zadbane i zdrowe zwierzęta domowe mogą mieć przypadkowy kontakt ze zwierzęciem zakażonym.

Za zachowanie psa odpowiada jego opiekun. Osoba pogryziona przez zwierzę ma prawo do dochodzenia od właściciela psa lub osoby sprawującej nad nimi bezpośredni nadzór ewentualnego odszkodowania, czy też zadośćuczynienia za poniesione straty,  dlatego każdy przypadek pogryzienia człowieka przez psa najlepiej zgłosić Straży Miejskiej lub Policji, które ustalą okoliczności pogryzienia i kto za nie odpowiada.

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu