Jesteś tu:
Zwierzęta w Radomiu > Porady lekarza weterynarii > Popularne rasy - ciekawostki
A- A A+

Porady lekarza weterynarii - Popularne rasy - ciekawostki

Nie ma dostępnych aktualności.

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Jest to jedna z bardziej popularnych ras na terenie naszego miasta.

Małe, żywiołowe pieski skradły serca wielu ludzi.

Nie każdy wie, że historia rasy sięga XIX w. i choć dziś yorkshire terrier kojarzy się z luksusem to pierwotnie był psem warstw uboższych. Jego przodkiem jest nieistniejący obecnie clydedale terrier, który był podobny do skye terriera, ale mniejszy. Clydedale terrier był psem robotników pracujących w przemyśle wełnianym, mieszkających nad rzeką Clyde w Szkocji. Używali oni do zwalczania szczurów i myszy w przędzy i wyrobach włókienniczych, małego teriera, nazywanego od nazwy okręgu właśnie clydedale terrierem. Robotnicy opuścili w XIX w. Szkocję i osiedlili się w Yorkshire, dokąd zabrali również swoje psy. Właśnie tam narodził się yorkshire terrier, wyhodowany przez górników z rejonu West Riding w hrabstwie Yorkshire. Rasa ta jest rezultatem krzyżowania skye terriera, danie dinmonta i maltańskich terrierów z clydedale terrierem.

Najbardziej znanym i najważniejszym z punktu widzenia powstania rasy yorkshire terrier, był Huddersfield Ben, urodzony w 1865 roku. Właścicielem psa był M.A Foster. Huddersfield Ben osiągał sukcesy na wystawach psów, odnosił doskonałe wyniki w konkursach dławienia szczurów i pozostawił po sobie liczną gromadkę pięknego potomstwa, które dalej przekazywało jego typowe cechy i wyznaczyło wygląd i wizerunek rasy: rodzaj włosa, ubarwienie i cechy charakteru, które yorki do dziś zachowują. Jednak aby dostosować się do upodobań właścicieli kopalń i wielkich dam, kiedy ta rasa trafiła na salony miejskie i dworskie, wzrost i wielkość Yorkshire terriera musiały ulec zmianie. Hodowcy starali się uzyskiwać każdorazowo mniejsze pieski o obfitszym i dłuższym owłosieniu. W miejsce podłużnej, 8-kilogramowej sylwetki Bena, drogą selekcji otrzymano kwadratowego 3-kilogramowego yorka. Pierwszy wzorzec rasy Yorkshire terrier był opracowany w 1898 roku.

To, co w rasie Yorkshire terrier jest całkowicie nietypowe dla miniaturowych psich ras to fakt, że nie powstała ona wskutek kaprysów dam. York wywodzi się z najuboższych dzielnic robotniczych. Stąd w charakterze psów tej rasy odnajdujemy takie cechy, jak: zuchwałość, żądza działania i duch walki. Dopiero później york został odkryty przez wyższe warstwy społeczne, które uczyniły go jednym z najbardziej ulubionych piesków salonowych.

Do Polski pierwszego yorka sprowadziła Pani Anna Fangor (Witalis) i było to w roku 1967. Suczka miała na imię  Tina Queen of Bouchard i pochodziła z Anglii.

 Yorki które spotykam w swojej pracy to nieraz przywódcy stada (rodziny), gotowi walczyć z weterynarzem niemal na śmierć i życie o to, by nie udało zmierzyć się temperatury, o zrobieniu zastrzyku nie wspominając. Uwielbiają robić wiele hałasu, pokazując właścicielowi jak wielką krzywdę robi im przyprowadzając je do lecznicy. Dobrze, żarty na bok, skłamałabym gdybym przedstawiła je jako psy agresywne są naprawdę słodkie, ale i waleczne. Rozkochują w sobie wszystkich, ale również wszystkimi próbują „rządzić”. Dlatego należy je konsekwentnie wychowywać. Często przeceniają swoje możliwości, nie dają się zastraszyć i zapędzić przez większe psy. Czasami bywają zadziorne i wręcz same prowokują bójki - z tego powodu wskazany jest kontrolowany kontakt z obcymi psami.

 

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu