Jesteś tu:
Zwierzęta w Radomiu > Porady lekarza weterynarii > Sterylizacja
A- A A+

Porady lekarza weterynarii - Sterylizacja

Problem bezdomności zwierząt zauważa niemal każdy z nas, wystarczy krótki spacer wokół własnego bloku żeby dostrzec błąkające się psy i koty. Radomskie schronisko podobnie jak wiele innych na terenie naszego kraju boryka się ze znacznym przepełnieniem, co jakiś czas docierają do nas informacje o brutalnym zabijaniu całych miotów szczeniąt i kociąt. Czy możemy coś z tym zrobić?

Oczywiście, zacznijmy od „odczarowania” zabiegu sterylizacji samic i kastracji samców.

Sterylizacja

Zabieg sterylizacji polega na usunięciu jajników i macicy u samic. Przeprowadza się go u suk/kotek, których nie zamierza się rozmnażać, ponieważ korzyści wynikające z przeprowadzonej operacji znacznie przewyższają inne metody antykoncepcji, np. hormonalnej.

Co daje sterylizacja?

  • zapobiega niedogodnościom związanym z cieczką u suk (wypływy z pochwy, zainteresowanie wszystkich psów w okolicy) i rujką u kotek (uciążliwe zachowanie, np. miauczenie w nocy)
  • chroni przed niepożądanym kryciem a w konsekwencji niechcianymi miotami
  • zapobiega ropomaciczu
  • zapobiega występowaniu ciąży urojonej (mlekotok, czasami zapalenie gruczołów mlekowych)
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego ( u kotek większość z nich ma charakter złośliwy)

Kiedy wykonujemy zabieg?

U suczek najczęściej około 2-3 miesiące po pierwszej/kolejnej cieczce, a u kotek około miesiąc po rujce. Nie wykonuje się sterylizacji w cieczce lub rujce ponieważ wtedy narządy rodne są silnie ukrwione co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia krwotoku.

Okres rekonwalescencji zamyka się około 10 dnia (dzień usunięcia szwów), w praktyce już w drugiej dobie po zabiegu zwierzę niemal całkowicie dochodzi do siebie.

Kastracja

Zabieg polega na usunięciu jąder wraz z najądrzami.

Co daje kastracja?

  • ogranicza niechciane pokrycia, a w konsekwencji niekontrolowane rozmnażanie
  • ogranicza włóczęgostwo, znaczenie terenu, agresję w stosunku do innych zwierząt
  • zapobiega chorobom narządów płciowych w tym prostaty
  • zmniejsza pobudliwość u samców

Kiedy wykonujemy zabieg?

Zabieg wykonywany jest u samców po osiągnięciu dojrzałości płciowej w przypadku kocurów powyżej 6-8 miesięcy, w przypadku psów powyżej 7-12 miesiąca życia.

Okres rekonwalescencji podobnie jak w przypadku samic.

Każdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, a pacjent opuszczający gabinet lekarza weterynarii ma zapewnioną ochronę przeciwbólową, by w zaciszu domu bezboleśnie mógł wracać do pełnej sprawności.

Delicious is the place to collect and showcase your passions fro Find us on Facebook Add us to your circles on google+ Connect with us on LinkedIn Myspace jest wiodącym serwisem typu social entertainment Follow us on Twitter Teksty zdjęcia filmy, wszystko, co chcesz powiedzieć światu